26219507_755243824684602_7179739855497289660_n.jpg
ulotka.jpg
Wyślij nam wiadomość przy pomocy naszego szybkiego formularza kontaktowego.
Wiadomości
grafika
Listy z Oki (22). Wykład w Bibliotece Miejskiej w Okinoshimie

W roku 2018 kontynuujemy cykl "Listy z Oki" - artykułów nadsyłanych z Okinoshimy - miasta partnerskiego Krotoszyna. Tym razem jednak będą one pisane przez dwie koordynatorki współpracy z Krotoszynem: Jagodę Wołoszyn i Izabelę Raczyńską na zmianę w cyklu co dwa tygodnie. Zapraszamy Państwa do lektury artykułów pisanych specjalnie dla Krotoszyna. Poniżej przedstawiamy sylwetkę Izabeli Raczyńskiej. Pani Jagoda została przedstawiona przy okazji pierwszego artykułu w tym cyklu (http://krotoszyn.pl/aktualnosci/news/id/16082.html).

 

Izabela Raczyńska znalazła się w Japonii w ramach Programu JET organizowanego przez Ambasadę Japonii w RP. Pracuje na Wyspach Oki od września 2017 roku. Odwiedziła Krotoszyn w lipcu 2017 podczas Pleneru artystycznego organizowanego przez Towarzystwo im. Gwiżdż Janiny, Krotoszyński Ośrodek Kultury i Miasto i Gminę Krotoszyn. Występowała wtedy w roli tłumacza języka japońskiego, ponieważ w plenerze brały udział dwie mieszkanki japońskiego miasta partnerskiego Krotoszyna - Okinoshimy wraz z delegacją samorządową.

 

 

Jestem absolwentką japonistyki (I stopień) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz orientalistyki, specjalizacja japonistyka (II stopień) na Uniwersytecie Warszawskim. Jako uczestniczka Programu JET jestem zatrudniona przez miasto Okinoshima. Pracuję w Urzędzie Miasta w Dziale Turystyki. Moje zadania to m. in. tłumaczenia pisemne i ustne, wspieranie współpracy z miastem partnerskim Krotoszynem oraz planowanie i realizacja działań mających na celu przybliżenie mieszkańcom Okinoshimy obrazu oraz dorobku kulturowego Polski.

Izabela Raczyńska

 

Wykład w Bibliotece Miejskiej w Okinoshimie

 

3 lutego, na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Okinoshimie, miałam przyjemność wygłosić wykład pt. „Fotograficzna podróż po Polsce; odkryjmy razem jej urok”. Przedstawiłam miejsca najczęściej odwiedzane przez japońskich turystów, popularne pamiątki oraz tradycyjne dania kuchni polskiej – duże zainteresowanie wywołały śliwki w czekoladzie oraz chłodnik. Poza tym, przekazałam praktyczne informacje dotyczące planowania podróży do naszego kraju. Była to też okazja dla zebranych mieszkańców Okinoshimy by nauczyć się wymowy podstawowych zwrotów w języku polskim.

 

Wykładowi towarzyszy mała wystawa. Zainteresowani obejrzeli m. in. wyroby z bursztynu i przykłady wytworów kultury ludowej, takich jak koronki i wycinanka łowicka, a w kąciku poświęconym miastu partnerskiemu poznali historię nawiązania kontaktów między Okinoshimą a Krotoszynem. Wyeksponowane zdjęcia przedstawiają różne oblicza Polski – od krajobrazów Tatr, przez panoramy zabytkowych miast, po współczesne centrum Warszawy. Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Miejskiej do 25 marca.

 

Dla Japończyków Polska jest mało znanym krajem. Najcześciej jest kojarzona z postaciami wybitnych Polaków, Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej-Curie, ale jak w rozmowach podkreślają sami mieszkańcy Okinoshimy, ciężko im sobie wyobrazić krajobraz Polski. Nie oznacza to jednak, że nie chcą dowiedzieć się więcej – jak widać na poniższych zdjęciach, wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem.

 

Tekst: Izabela Raczyńska

Zdjęcia: Urząd Miasta Okinoshima, Wydział Turystyki

 

 

Wykład:

 

 

 

Wystawa:

 

 

 

Kącik poświęcony Krotoszynowi – umowa o partnerstwie miast, tablica pamiątkowa: