Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji szkoleniowej dedykowanej budowaniu lokalnych społeczności wsparcia dla edukacji szkolnej, która odbędzie się 15 listopada b.r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, W szczególności myślimy tutaj o nauce programowania - planowania zajęć przedmiotowych oraz grupy przedmiotów zintegrowanych.
W świecie szkolnej edukacji występują dwie ważne tendencje. Pierwsza, i jak się wydaje najważniejsza, to troska szkoły o uczenie się uczenia się uczniów bardziej niż o samo nauczanie – czyli w efekcie chodzi o zwrócenie także uwagi na odczuwane i artykułowane potrzeby edukacyjne przez samych uczniów.
Tendencja ta nie jest taką sobie mrzonką edukacyjną – to dramatyczna potrzeba budowania podmiotowości uczniów, a później obywateli., na którą zwraca uwagę Raport Banku Światowego z 2018 roku (który zostanie w skrócie omówiony a pełny tekst zostanie przekazany uczestnikom). Jest to ważne zamierzenie edukacji szkolnej ze względu na to, że coraz bardziej liczy się i będzie się liczyć solidarność społeczeństwa związanego z edukacją – a wiec wszystkich tych, którzy są jakoś związanych ze szkołą – czyli prawie całego społeczeństwa..
Drugim takim ważnym wyzwaniem dla współczesnej edukacji jest budowanie lokalnego społeczeństwa współdecydującego o kształcie i losach edukacji – gdyż to społeczeństwo właśnie jest pierwszym podmiotem kosztów edukacyjnych. Społeczeństwo jest gorące – bogate w pomysły, także edukacyjne, to właśnie społeczeństwo wino mieć rzeczywisty głos, współdecydujący o edukacji szkolnej.
Zatem głównym celem konferencji szkoleniowej jest przedstawienie nauki programowania na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, jako rdzenia edukacyjnej koncentracji lokalnych sił społecznych. Chodzi tu nie tylko o programowanie w jego pierwotnym znaczeniu, ale także programowanie/planowanie własnego życia. Chcemy także porozmawiać i zaplanować działania w zakresie budowania lokalnych społeczności wspierania edukacji szkolnej.
W Konferencji wezmą udział przedstawiciele lokalnych społeczności i władz oświatowych, przedstawiciele biznesu, nauczyciele, nauczyciele akademiccy, bibliotekarze, uczniowie oraz rodzice. Traktujemy tę konferencję jako pierwszy krok budowania lokalnego środowiska wsparcia edukacyjnego.
"W załączeniu program szkolenia Programowanie w edukacji wczesnoszkolnej.
(uam)