W historii Kobierna i Kobierzanek dzień 14 listopada 2021 roku okazał się wyjątkowy i wspomnieniowy. Przywracaliśmy pamięć o założycielce zespołu folklorystycznego Kobierzanki , wieloletniej szefowej miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, Człowieka Kultury Wielkopolskiej, osobie pełniej ciepła i zrozumienia dla innych- JÓZEFIE MARCINIAK.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Nasze Kobierno przy współpracy Teatru bez Granic oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiernie.
Pomysł spotkania powstał ponad dwa lata temu; w roku 2020 napisany został projekt do LGD, który szczegółowo precyzował cele i przebieg imprezy. Lokalna społeczność entuzjastycznie przyjęła główną ideę i przystąpiono do przygotowań, których nie zahamowała nawet pandemia.
Całość imprezy prowadził Paweł Władysław Płócienniczak
z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Na spotkanie przybył ze wspaniałym prezentem: Portretem Jóżefy Marciniak własnego autorstwa, wyróżnionym niegdyś przez marszałka Województwa Wielkopolskiego. Portret- prezent zawieszono na sztaludze i towarzyszył całej imprezie. To właśnie pan Paweł wymyślił na melodię znanej przyśpiewki spoiwo muzyczne całego spotkania: „Dla Józefy dziś śpiewamy, bo ją wszyscy wciąż kochamy, oj da na da na na, oj da na da na na…”
Na spotkanie 14 listopada na godzinę 14.00 do WDK w Kobiernie przybyli między innymi:
- Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek z małżonką;
- Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Juliusz Poczta;
- Sekretarz Powiatu Krotoszyńskiego: pani Joanna Dymarska - Kaczmarek;
- Ks. Proboszcz parafii Kobierno Ryszard Dziamski;
- Pani Anna Gałczyńska z CKiS z Kalisza;
- Pani dyrektor SP w Kobiernie Justyna Bręk z małżonkiem;
- Pan Karol Kaj;
- Pani Maria Kazimiera Bardzik;
- Pani Magdalena Głowienkowska z CKI;
- Pani Joanna Ptak i Agnieszka Zwolińska z LGD;
- Zespoły folklorystyczne z Biadek, Nowej Wsi, Lutogniewa, Kociny
Do tradycji spotkań towarzyskich w Kobiernie weszły występy teatralne grupy prowadzonej przez panią Annę Zawodną. Tak stało się i 14 listopada! „Darcie pierza”- temat i motyw występu Teatru Bez Granic podczas „Imprezy u babci Józi”. Teatr przedstawił jeden z bardziej rozpoznawalnych obrzędów towarzyszących społecznościom wiejskim, także społeczności Kobierna podczas długich jesienno-zimowych wieczorów, spędzanych wspólnie, wypełnionych pracą, śpiewem i jadłem oraz napitkiem, jak chociażby dobrą nalewką. Występ odbywał się w zainscenizowanej na potrzeby spotkania wiejskiej izbie
z kuchennym piecem, oknem z firankami i szafą z kuchennym dobytkiem.
Po części teatralnej przyszedł czas na występy śpiewacze. Na początku zaprezentował się zespół gospodarzy: Kobierzanki w utworach bardzo lubianych i często śpiewanych przez babcię Józię: „Chłopacy, chłopacy”, „Com zarobiła tom zarobiła” oraz „Kto w niedzielę gorzołeczkę pije”.
Zarówno Teatr Bez Granic jak i Kobierzanki przygotowywały się do występu podczas warsztatów wokalnych, które przeprowadził pan Krzysztof Rospondek w małej sali WDK 16 października br.
Po Kobierzankach zaprezentowały się Lutogniewianki, Biadkowianki, Kalina z Nowej Wsi oraz zespól i kapela z Kociny. Kalina przygotowała specjalnie na tą okazję przygotowany utwór o bohaterce spotkania.
Wnuczka pani Józefy- Justyna Frala wraz z Anną Zawodną (także z rodziny) opracowały tekst publikacji o pani Józefie Marciniak, Kobiernie, KGW i Kobierzankach; W publikacji noszącej tytuł: „Wspomnienie o śpiewaczce z Kobierna - Dorobek kulturalny Józefy Marciniak” zawarte zostały wspomnienia:
- wnucząt: Kasi, Natalii i Krzysztofa;
- Agnieszki Jędrkowiak- sąsiadki;
- Zofii Jamka- wieloletniej przyjaciółki i sołtysa Kobierna;
- Krystyny Augustyniak- długoletniej przyjaciółki;
- Franciszka Marszałka- Burmistrza Krotoszyna;
- kierowniczki ZTL „Krotoszanie” Arletty Polańskiej;
- Małgorzaty Grendy- wnuczki;
- Marii Czubak- sąsiadki;
- Anny Gałczyńskiej z CKiS w Kaliszu;
- Małgorzaty Godorowskiej- prezenterki wielu folklorystycznych festiwali i przeglądów
- Pawła W. Płócienniczaka z KOK;
- Wojciecha Szuniewicza- byłego dyrektora KOK;
- Krzysztofa Rospondka- kierownika zespołu i kapeli z Kociny;
- Anny Rospondek -członkini zespołu i kapeli z Kociny;
- Stanisława Szczotki- Starosty Krotoszyńskiego;
- Łucji Długiewicz -regionalistki ze Zdun;
- Karola Kaja- pierwszego dudziarza i akordeonisty Kobierzanek;
- Ks. Proboszcza Ryszarda Dziamskiego;
- Marii Kazimiery Bardzik- organizatorki powiatowych przeglądów zespołów folklorystycznych;
- Oli Frali- prawnuczki
- Marii Koniecznej- członkini Kobierzanek;
- Jadwigi Grzesiek- członkini Kobierzanek;
- Bogumiły Poczty- członkini Kobierzanek;
- Anny Zawodnej- szefowej „Teatru bez granic”;
- Justyny Frali – wnuczki.
Publikację w wersji elektronicznej można pobrać poniżej. Wspomnienia wymienionych osób potwierdziły niepowtarzalność charakteru, głosu i serdeczności relacji z innymi, jakie były udziałem Babci Józi.
Oprócz wspomnień w publikacji można zapoznać się z historią zespołu Kobierzanki, nutami piosenek z płyty „Dwa listka na wodę” opracowanymi przez Karola Kaja oraz przepisami kulinarnymi „Zapiski z przepiśników Kobierzanek”. Niechaj na naszych stołach zagoszczą potrawy z publikacji, takie jak: czernina, syr, ciastka ze skwarkami, ciastka na majonezie, legumina, chruty, chleb z dyni, babka na oliwie, pierniki, oponki, płaty śledziowe. Stare, sprawdzone i warte pamięci oraz wykonania przepisy! Egzemplarzami publikacji obdarowani zostali gości oraz członkinie zespołu Kobierzanki.
Kiedy występy i prezentacje dobiegły końca- przyszedł czas na biesiadę. Na stole zagościły potrawy bliskie babci Józi: bigos, doskonała kiełbaska, chleb dyniowy z miodem, smalcem, powidłami i smażonym serem. Słodkości, to jak na listopad przystało: rogaliki z powidłami, serem, jabłkami! Wszystko przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Rodzina babci Józi przygotowała wspaniały, duży tradycyjny tort.
Integralną częścią spotkania była wystawa fotograficzna w małej sali WDK; zaprezentowane zostały zdjęcia ilustrujące życie i kolejne odsłony kulturalnego dorobku babci Józi; zdjęcia udostępnione zostały przez rodzinę. Można było zobaczyć także dwa ludowe stroje bohaterki spotkania oraz zdjęcia obecnych członkiń zespołu wykonane przez Pawła W. Płócienniczaka podczas sesji 15 września 2021 w okolicach WDK oraz w ogrodzie Państwa Ireny i Mirosława Pocztów.
Dopełnieniem całości były wpisy w wyłożonej Księdze Pamiątkowej.
Relacja i zdjęcia z imprezy - krotoszyn.naszemiasto.pl
Tekst artykułu: Aleksandra Leja
Autor poniższej grafiki promujcej publikację: Paweł W. Płócienniczak
Zdjęcie powyżej: Łukasz Cichy (krotoszyn.naszemiasto.pl)
(cki)