Treść sztandarowego hasła Krotoszyna „Współdziałamy” mówi wiele o samym mieście, ale przede wszystkim o jego mieszkańcach. Wiele lat wcześniej Kołłątajowiec prof. Andrzej Stefański w auli LO wypowiedział znaczące słowa: „Cieszę się na Krotoszyn, bo to taka uzdrawiająca atmosfera wśród przyjaciół”. Skoro wielki pianista dostrzegł krotoszyńską atmosferę i przyjaciół to znaczy, że mamy społeczny potencjał na którym można budować. Znaczącą część społeczności Krotoszyna stanowią nauczyciele, dla których Fundacja PROGRESSUS we współpracy z Miastem przygotowała ofertę szkoleniową w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
W szkole musi być miejsce dla każdego ucznia, ucznia kierowanego przez zaangażowanego nauczyciela. Jesteśmy przekonani, że przy dobrze postrzeganych , budowanych i utrwalanych kompetencjach nauczycielskich nie może być mowy o wypaleniu zawodowym. Ciągłe doskonalenie to budowanie autorytetu. To nasze oddolne doskonalenie powinno być autentyczne, oparte na osobach sprawdzonych, bo przekazywanie wiedzy osobom dorosłym to nie całkiem prosta sprawa. W zespole uczymy się jednak szybciej, lepiej, łatwiej dokonujemy analiz i sprawniej formułujemy wnioski. I to jest kolejny powód napisania i realizowania naszego projektu szkoleniowego. W opracowaniu koncepcji otrzymaliśmy pomoc z CKI, Burmistrza R. Czuszke oraz WOiSS, za co należą się słowa serdecznych podziękowań.
Ofertę szkoleniową skierowaliśmy do wszystkich szkół podstawowych z Miasta i Gminy Krotoszyn. Zaplanowaliśmy udział 80 nauczycieli. Podczas pandemii popularne stały się formy doskonalenia zdalnego, wygodne, ale czy do końca skuteczne? Kontakt bezpośredni jest nie do zastąpienia. Na listach obecności swoje podpisy złożyło ponad 120 nauczycieli, niektórzy dwukrotnie, bo każde szkolenie miało samodzielny charakter. Cieszymy się chociaż niektóre formy mogły liczyć na większe zainteresowanie, i to przede wszystkim w opinii samych uczestników.
W ramach tego projektu odbywały się warsztaty dla nauczycieli w następujących obszarach:
- Polonistycznym- z panią dr Aleksandrą Wachowiak;
- Matematycznym z panią mgr Alicją Gawrońską;
- Historii regionalnej z panem mgr Piotrem Mikołajczykiem ;
- Pomocy psychologiczno- pedagogicznej- modelowej i specjalistycznej z panią mgr Kariną Bratborską;
- Wsparcia dla wychowawców z panią mgr Agnieszką Gierłowską;
- Zamówień publicznych z panem mgr Tomaszem Salejem;
- Wychowania fizycznego z panem mgr Zbigniewem Kurzawą;
- Narzędzi do porządkowania, organizowania i udostępniania dydaktycznych materiałów interaktywnych z panią Iloną Ibron- Pawlak;
- Zastosowania rozbudowanego Worda i Power Pointa w edukacji z panią mgr Beatą Antczak .
Serdecznie dziękujemy następującym instytucjom za możliwość zrealizowania w ich siedzibach zajęć szkoleniowo- warsztatowych:
- Urząd Miejski- sala sesyjna- zorganizowanie konferencji podsumowującej;
- SP 8 – matematyka i platformy edukacyjne;
- Muzeum regionalne- historia regionalna;
- SP 7- warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego;
- SP w Roszkach- warsztaty dla polonistów
- Poradnia psychologiczno- Pedagogiczna- warsztaty dla dyrektorów i psychologów oraz pedagogów;
- ZSTiO- zajęcia informatyczne;
- SSP- zajęcia dla wychowawców.
WNIOSKI do dalszej pracy:
- Otwarcie na propozycje szkoleniowe każdego z nauczycieli;
- Kontynuacja szkoleń w grupach już utworzonych i sprawdzonych;
- Współpraca placówek oświatowych z instytucjami kultury;
- Pomysł warsztatów filmowych ( może z zasobami LO);
- Zaangażowanie dyrektorów szkół w popularyzacji warsztatów i szkoleń;
- Stworzony został zarys działań mini- systemowych w zakresie krotoszyńskich , wewnętrznych form doskonalenia nauczycieli.
Projekt "Kształtowanie kompetencji kluczowych kadry pedagogicznej" współfinansowany przez Miasto i Gminę Krotoszyn w ramach Otwartego Konkursu Ofert.
(Aleksandra Leja - Koordynator projektu)