Czerniak – profilaktyka ratuje życie.
Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych i złośliwych nowotworów skóry. W przypadku tego nowotworu statystyki podają, że rocznie notuje się 4 tys. zachorowań a z powodu późnego wykrycia choroby umiera co trzecia osoba. Jest to nowotwór, który rozwija się często dzięki błędom popełnianym w codziennym życiu, który może pojawić się w każdej chwili i to niezależnie od wieku i płci, chorują dzieci, młodzież i osoby dorosłe, chociaż jak wykazują statystki najwięcej przypadków pojawia się u osób w wieku między 60 a 79. Co zatem może ograniczyć liczbę notowanych zachorowań? Głównie jest to znajomość podstawowych zasad ochrony i ich przestrzeganie, badania profilaktyczne i samokontrola organizmu, które stosowane łącznie pozwolą uniknąć choroby a w przypadku powstałego zagrożenia zapewnią nam wczesne wykrycie choroby i podjęcie procesu leczenia. Nowotwór ten we wczesnym stadium rozwoju jest bowiem łatwy do wyleczenia.
Mając te cele na uwadze i korzystając ze zdobytych na przestrzeni lat doświadczeń Stowarzyszenie ‘POMÓŻMY SOBIE” zorganizowało po raz kolejny, w dniu 12 maja 2023 roku akcję badań występujących na skórze znamion, kierując propozycję skorzystania z tych badań do mieszkańców Miasta i Gminy Krotoszyn. Zadanie to zrealizowano w ramach dofinansowanego przez Miasto i Gminę Krotoszyn projektu pod hasłem „WYPRZEDŹ CZERNIAKA – ZBADAJ ZNAMIONA”, a jej wyniki pokazały, że warto dbać o własne zdrowie.
Z możliwości konsultacji i kontroli znamion skorzystało 65 osób, które chętnie korzystały także z dodatkowych świadczeń zdrowotnych, takich jak: pomiaru ciśnienia krwi a panie z nauki samobadania piersi. Podczas akcji badań profilaktycznych wykryto u 7 osób podejrzenie raka podstawnokomórkowego a u 3 osób zmiany barwnikowe podejrzane o czerniaka. Wszystkie te przypadki z uwagi na potrzebę szybkiej interwencji i niezwłocznego potwierdzenia histopatologicznego skierowano do poradni chirurgii onkologicznej. W pozostałych przypadkach większość zaobserwowanych zmian miała charakter łagodny i wymaga samoobserwacji. Nie oznacza to bowiem, że zagrożenie nie istnieje a w perspektywie czasu nie pojawią się na skórze chorobliwe zmiany wymagające konsultacji z lekarzem i procesu leczenia.
Informując o powyższym przypominamy o podstawowych zasadach ochrony własnego zdrowia w tej dziedzinie i zalecamy przestrzeganie w codziennym życiu zasad ograniczających możliwość powstania choroby takich jak rozsądne korzystanie ze słońca, bezpieczne opalanie i unikanie nadmiernego słońca szczególnie w godz. 11:00 -16:00, zabezpieczanie się przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowych i stosowanie "płaszcza ochronnego" w postaci odpowiednich kremów, noszenia okularów przeciwsłonecznych i okrycia głowy oraz rezygnacja z solarium w okresie jesienno-zimowym. Przestrzegając tych zasad, obserwując samodzielnie zachodzące na skórze zmiany i korzystając z badań profilaktycznych unikniesz tej groźnej choroby nowotworowej i zachowasz zdrowie.
Stowarzyszenie "POMÓŻMY SOBIE" w Krotoszynie dziękuje Dyrekcji i wolontariuszom Szkoły Podstawowej Nr 4 im Wojska Polskiego w Krotoszynie za pomoc w rozpropagowaniu akcji badań profilaktycznych, udostępnienie gabinetów, w których były świadczone poszczególne usługi zdrowotne, za gościnę i obsługę bezpośrednich beneficjentów projektu. Jest to wkład współorganizatora projektu, który przełożył się także w bardzo poważnym stopniu na wyniki przeprowadzonej akcji.
Aleksandra Opalińska
Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” w Krotoszynie.
(CKI)