Szerzące się choroby cywilizacyjne, a zwłaszcza choroby nowotworowe, są największym zagrożeniem dla zdrowia i życia współczesnego człowieka. Z tego powodu profilaktyka i ochrona zdrowia oraz posiadana wiedza zdrowotna nabierają coraz większego znaczenia.
Kierując się tym założeniem Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” po raz kolejny przeprowadziło w dniu 24 maja 2024 roku dla mieszkańców Miasta i Gminy Krotoszyn akcję badań profilaktycznych pod hasłem „WYPRZEDŹ CZERNIAKA – ZBADAJ ZNAMIONA”.
Zadanie to zrealizowano w ramach dofinansowanego przez Miasto i Gminę Krotoszyn w ramach otwartego konkursu ofert projektu i przy aktywnym współudziale Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wlkp. oraz pomocy organizacyjnej Komitetu Osiedlowego Nr 7 w Krotoszynie. Na terenie wspomnianej szkoły uruchomiono dwa gabinety lekarskie, w których współpracujący ze stowarzyszeniem onkolodzy badali znamiona i pieprzyki występujące na skórze, będące najczęściej źródłem czerniaka na skutek występujących w nich zmian chorobowych.
Z możliwości konsultacji i kontroli znamion skorzystało 71 osób, a u 9 beneficjentów stwierdzono w badanych znamionach zagrażające zdrowiu i życiu zmiany chorobowe wymagające natychmiastowego ich usunięcia z uwagi na podejrzenie czerniaka. Wszyscy zainteresowani otrzymali w tym momencie wskazówki niezbędne do szybkiego podjęcia procesu leczenia.
W pozostałych przypadkach większość zaobserwowanych zmian miała charakter łagodny i wymaga jedynie samoobserwacji. W tym celu każdy uczestnik akcji został wyposażony dodatkowo w ulotkę edukacyjno-szkoleniową ułatwiającą samodzielną kontrolę własnego organizmu oraz pozwalającą eliminować ryzyko zagrożeń chorobowych. Warto w tym podkreślić, że zdobyta przy tej okazji wiedza skutkuje często wizytą kontrolną podczas kolejnych badań profilaktycznych, o czym informują specjalistów sami zainteresowani.
Podczas prowadzonej akcji u wielu beneficjentów stwierdzono dodatkowo przebarwienia posłoneczne będące skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Usunięcie tego typu przebarwień jest możliwe ale wymaga dużego wysiłku oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry i to często pod opieką lekarza dermatologa.
We wszystkich omówionych powyżej przypadkach niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki związanych z prawidłową ochroną skóry czyli rozsądne korzystanie ze słońca, bezpieczne opalanie i unikanie nadmiernego słońca szczególnie w godz. 11 -16, zabezpieczanie się przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowych i stosowanie "płaszcza ochronnego" w postaci odpowiednich kremów, noszenia okularów przeciwsłonecznych i okrycia głowy. Pamiętajmy o tym podczas letniego wypoczynku a unikniemy choroby i niekorzystnych zmian na skórze.
Stowarzyszenie "POMÓŻMY SOBIE" dziękuje Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 1 im Powstańców Wlkp w Krotoszynie za pomoc w rozpropagowaniu akcji badań profilaktycznych, udostępnienie gabinetów, w których były świadczone usługi zdrowotne, za gościnę i obsługę bezpośrednich beneficjentów projektu. Jest to istotny wkład współorganizatora projektu, który przełożył się także w bardzo poważnym stopniu na wyniki przeprowadzonej akcji.
Jak zawsze potrzeby okazały się większe aniżeli możliwości wykonawcze. W tej dziedzinie zawsze jesteśmy uzależnieni od możliwości czasowych współpracujących ze stowarzyszeniem specjalistów, którym za poświęcony nam czas także serdecznie dziękujemy.
Aleksandra Opalińska
Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” w Krotoszynie