Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wystawa malarstwa "K9&12M" w Galerii Refektarz KOK
Zapraszamy na wernisaż wystawy grupy dwunastu artystów i artystek prezentujących swoją twórczość artystyczną pod zagadkowo brzmiącą nazwą "K9&12M". Otwarcie wystawy malarstwa odbędzie się w piątek 15 października 2021 r. o godz. 18:00 w Galerii Refektarz KOK (Mały Rynek 1). Serdecznie zapraszamy. Wstęp oczywiście bezpłatny.
Arkadiusz Świderski
Motto życiowe:
Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia. Mali ludzie zawsze to robią. Jednak naprawdę wielcy sprawiają że Ty także możesz stać się wielki.
/Mark Twain/
Malarstwo jest moim wyborem i sposobem wyrazu. Świadomą obecnością pomiędzy stanem realnym a nierzeczywistym. Stałym drżeniem i życiem bez znieczulenia. Jest emocją obecną tuż nad krawędzią czeluści zwykłej ludzkiej niepewności. Jest też nadzieją że po drugiej stronie, w pierwszym kroku bez powrotu jest tylko magia i ... powietrze.
Jestem malarzem z wewnętrznej potrzeby. Tworzę po cichu od kilkunastu lat ale publicznie swoje prace wystawiam od połowy 2014 roku. Od tego czasu wziąłem udział w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach. Uprawiam malarstwo olejne i akrylowe ale też szukam stale własnych technik.
Jolanta Kontek
Urodzona w Poznaniu w 1966 roku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w pracowni malarstwa prof. Piotra C. Kowalskiego i pracowni rysunku prof. Andrzeja Leśnika. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1992 roku.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem. W swoich pracach eksperymentuje łącząc i mieszając różne techniki malarskie. Wplata w strukturę obrazów elementy graffiti, collage, faktury. Chętnie sięga po suche pastele. Ceni artystyczne spotkania plenerowe. Jednym z odłamów jej działań są wspólne prace tworzone z podlaskim artystą Januszem Maksymiukiem. Uczestniczyła w wystawach w kraju i za granicą.
Tworzenie, sztuka jest dla mnie ogromną pasją, sposobem wyrażania tego co myślę, czuję, zauważam. Zapisem zmienności, intensywności otaczającego mnie świata. Jest przygodą, nie kończąca się drogą, która pozwala mi na ciągły rozwój i spontaniczność.
Angelika Galus
Urodzona w Krakowie, Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W 2009 roku obroniła magisterski dyplom z malarstwa. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie oraz Wadowicach. Głównie zajmuje nie malarstwem sztalugowym.
Danuta Czyżyk
Mieszkam w Poznaniu, prowadzę samodzielną Pracownię Malarstwa i Tkaniny na Starym Rynku od 2001 roku. Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu (2000) oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (2001).
Zajmuję się gobelinem, aplikacją, tkaniną przestrzenną i eksperymentalną. Wykorzystuję naturalne materiały – len, sizal, wełnę i wiklinę gdyż w konkretnych kompozycjach unikatowych ważna jest ich faktura. W moich pracach ażurowych, pojawiają się postacie i tematy związane z człowiekiem. Bogate doświadczenia zdobyte w wymiarze sztuki z kręgu tkanin chcę przełożyć i realizować w innych mediach. W tym przypadku dyscypliną szczególnie mi bliską są różne formy malarstwa. Prace (olejne i akrylowe) monochromatyczne przedstawiają struktury przestrzeni, na których tworzę dodatkowe delikatne owalne kompozycje ze specjalnie przygotowanych malarsko – rysunkowych przedstawień ukazujących sploty wiklinowych i lnianych struktur. Malarstwo abstrakcyjne w formie klasycznej pełne jest dynamiki, koloru i rytmu stanowiąc moje przechodzenie w inne techniki i poznawanie nowych możliwości samorealizacji.
Joanna Korecka
Artystka wizualna – malarka, graficzka, animatorka kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Wykładowca w Międzynarodowym Studium Dziewulskich (pracownia rysunku). Uhonorowana przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Uczestniczka i organizatorka wydarzeń artystycznych, prelekcji i odczytów na temat sztuki, plenerów malarskich, szkoleń i warsztatów artystycznych. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Włoszech, Czechach, Serbii i in.) Jej obrazy znajdują się w instytucjach użyteczności publicznej oraz w zbiorach prywatnych na terenie kraju oraz za granicą. Twórczyni i kurator Festiwalu litery – konceptualnego przedsięwzięcia artystycznego, dotyczącego języka, do którego impuls wyszedł ze środowiska malarzy, grafików i performerów, ale objęło ono również ludzi pióra i muzyków.
Magdalena Pliskowska
Matematyczka, anglistka, projektantka, malarka; prowadzi autorską galerię obrazów „Oria Magic House” w Gdańsku; uczestniczka licznych konkursów międzynarodowych: Luxemburg Art Prize (2021), Luxemburg Art Prize (2020), The Sunny Art Prize London (2020), Miradas International Art Contest (2020), Itsliquid International Contest Venice (2020); na koncie wystawy własne i zbiorowe, targi designu i akcje charytatywne.
Justyna Rebelka-Czapiewska
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. J. Kaczmarskiego. Studia podyplomowe „Historia Sztuki. Perspektywa społeczna i polityczna” w Collegium Civitas w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Wieloletnia działalność na polu edukacji plastycznej i kulturalnej (autorstwo programów i projektów edukacyjnych z dziedziny plastyki a także organizacja licznych wystaw i imprez kulturalnych promujących uzdolnioną młodzież). Aktywność artystyczna w dziedzinie malarstwa oraz rysunku, grafiki, fotografii. W zakresie twórczości eksploracja stałych problemów: poszukiwań symbolicznych w relacjach przestrzeni i koloru, zarówno w konwencji abstrakcji, jak bliskiej surrealizmowi figuracji. Udział w ok. 50 wystawach zbiorowych w tym międzynarodowych oraz 10 indywidualnych. Liczne prace w zbiorach prywatnych i instytucji.
Wybrane wystawy indywidualne:
1999 – wystawa malarstwa, Starogardzkie Centrum Kultury, Starogard Gdański
2012 - wystawa malarstwa "Konstelacje", Galeria ZPAP w Toruniu
2013 - wystawa malarstwa „Konstelacje”, Galeria Miejska, Inowrocław
2016 - wystawa malarstwa „Poza słowami, poza czasem”, Galeria „Domu Muz”, Toruń
2019 - wystawa malarstwa „Apeiron – Bezkres”, Wieża Ciśnień, Bydgoszcz
2020 - wystawa malarstwa, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
2021 - wystawa malarstwa „Między surrealizmem a abstrakcją. Kosmiczne peregrynacje”, Brama Człuchowska – Muzeum w Chojnicach.
Wybrane wystawy zbiorowe:
corocznie od 1998r. udział w wystawach ZPAP Okręgu Toruńskiego - ponad 20 wystaw
1997 - 200 - lecie Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Galeria "Dyptyk", Toruń
1998 - V Annale ZPAP, Muzeum Okręgowe, Toruń, Dom Artysty Plastyka, Warszawa
2003 - IV Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego, Muzeum w Radomiu
2007 - 7. Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki "Wozownia", Toruń
2010 - 8.Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki "Wozownia" Toruń
2015 - "Nowy Rozdział", ZPAP w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Galeria ZPAP, Toruń
2018 - "Niepodległa dla Niepodległej" , Galeria ZPAP, Gdańsk
2018 - Pro Polonia Jubilatea - 100 lat, Galeria ZPAP, Toruń
2020 - wystawa „Dla uczczenia 100-lecia Powrotu Torunia do Polski, Galeria ZPAP OT
2020 - Kiodygresy - II Międzynarodowy Przegląd Sztuki Współczesnej, Amfiteatr w Ostródzie
2021 - 3x50 - Międzynarodowy Przegląd Sztuki Nowoczesnej, Klub Zgody Ośrodka Kultury, Kraków Nowa Huta, Galeria U, Olsztyn.
Magdalena Król
W swoich pracach łączy sztukę abstrakcyjną i figuratywną. Tematyka jej obrazów skupia się wokół emocji towarzyszących uważnej obserwacji rzeczywistości. W jej postrzeganiu świat realny ulega procesowi rozpadu aby ukazać się naszym oczom się jako rozedrgany, tajemniczy i niepokojący. Istotnym czynnikiem odbioru jej prac jest wyrazista kolorystyka utrzymana w ciepłych tonacjach brązów, beżów i szarości.
Artystka swobodnie łączy różne metody nakładania farb, począwszy od swobodnego rozlewania ich po powierzchni płótna, po staranne i pieczołowite pociągnięcia pędzla przy wypracowywaniu detali figuratywnych. Magdalena Król przykłada dużą wagę do poszukiwania i doboru często niesztampowych mediów czy też środków warsztatowych, uzyskując dzięki temu zupełnie zaskakujące dla odbiorcy efekty wizualne. Na powierzchni jej obrazów możemy dostrzec trójwymiarowe struktury o niejednorodnej i intrygującej formie, zachęcające do eksploracji prac z różnych perspektyw.
Wystawy indywidualne:
2021 - "Zastruktuluzowani"- Łysy Pingwin Warszawa
2021 - Wystawa malarstwa Magdaleny Król, Sinus, Warszawa
2021 - "Double look"- Polyester Cafe, Warszawa
2021 - Wystawa malarstwa Magdaleny Król, Galeria Sztuki na Prostej, Jabłonna
2021 - “Nieoczywistość”- Galeria Łącznik, Nowy Dwór Mazowiecki
2020 - “Przestrzeń graniczna” P14- Postępu 14, Warszawa
2020 - "Dual"- NOK Nasielsk
2020 - "Uncertainty"- Galeria Sztuki Ratusz- Legionowo
2019 - "The dark one"- Galeria Miła- Nowy Dwór Mazowiecki
Wystawy zbiorowe:
2021 - "K9&15M", Galeria Refektarz KOK, Krotoszyn
2021 - "Art inSpire Vol.2"- Warsaw Spire, Warszawa
2021 - "Kiodygresy 3"- Oria Magic House, Gdańsk
2021 - "Open fortress of mind"- Loft 22, Warszawa
2021 - "Art inSpire Vol.1"- Warsaw Spire, Warszawa
2021 - "Eliutrumium"- Ostrów Wielkopolski
2021 - "Open fortress of mind"- Twierdza Modlin
Katarzyna Kania
Urodziła się w 1977 roku w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Z wykształcenia jest mgr inż. budownictwa. Ukończyła Politechnikę Warszawską w 2002 r. Jej świat to solidne wartości i bogaci wewnętrznie ludzie. Malarstwem zajmuje się od wielu lat. Od 2014 jest członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i tam doskonali swój warsztat malarski. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w tym w kilku o randze międzynarodowej. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach "Galerii Piecowej" działającej w ramach WSTK.
Uprawia malarstwo sztalugowe. Posługuje się technikami mieszanymi, głównie akryl i olej. Dobrze sobie radzi z oddawaniem realistycznej formy podejmowanych tematów. Abstrakcjonizm bierze górę nad realizmem w preferowanej przez autorkę tematyce. W swojej twórczości porusza tematy nawiązujące do tajemnicy życia, przy czym nie ma tu strachu charakterystycznego dla tego, co nieznane. Jest zagadka przełamana ambiwalentnymi emocjami, jakie oddaje misterna gra barw i świateł. Tajemnica zyskuje nowe znaczenie.
Oglądając obrazy malarki zaczynamy sobie zdawać sprawę jacy jesteśmy mali, bezsilni i nieuporządkowani w bezkresnej harmonii kosmosu, a przy okazji zrozumieć to, jak bardzo siebie potrzebujemy żeby prawdziwie przeżyć swoje jedyne życie.
Wybrane wystawy i wydarzenia zbiorowe:
2021 – „KIODYGRESY III” Międzynarodowy Przegląd Sztuki Nowoczesnej, Gdańsk
2021 – „3x50” Międzynarodowy Przegląd Sztuki Nowoczesnej, Olsztyn, Bisztynek
2020 – IX Międzynarodowy Przegląd „Alternatywy33″, Ostrów Wlkp.
2019 – „SPOD POWIEK”, Warszawa
2019 – „OTWARTA PRZESTRZEŃ”, Białystok
2019 – Wystawa malarstwa Katarzyna Kania - przegląd, Warszawa
2019 – Wystawa malarstwa „ WYOBRAŹNIA W PRZESTRZENI”, Warszawa-Wesoła
2019 – VIII Międzynarodowy Przegląd „Alternatywy33″, Ostrów Wlkp.
2018 – Wystawa malarstwa „PRZESTRZEŃ”, Michałowice
2018 – VII Międzynarodowy Przegląd „Alternatywy33″, Ostrów Wlkp.
2018 – „ZAPACH”, Warszawa
2017 – VI Międzynarodowy Przegląd „Alternatywy33″, Ostrów Wlkp.
2016 – V Międzynarodowy Przegląd „Alternatywy33″, Ostrów Wlkp.
Romana Cegielna-Szczuraszek
Absolwentka III LO w Ostrowie Wlkp. i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Obecnie dyplomantka UAM Poznań Wydział w Kaliszu, na kierunku Sztuki Projektowe. Ukończyła szkołę Asket w zakresie zdobienia mebli i innych przedmiotów użytkowych. Przez lata - psi groomer. Projektuje wzory na tkaniny, odzież, akcesoria, szyje, maluje, haftuje, tworzy kolaże, fotografuje, pisze wiersze. W lutym 2020 roku wydała swój pierwszy tomik poezji pt.: „kontro-wers”.
Anna Polanowska
Malarka, członek Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP i International Association of Art IAA. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Grafiki i Malarstwa, 2015), dyplomowany plastyk (Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych, dyplom z wyróżnieniem, 2006). Animatorka inicjatyw artystycznych, kurator wystaw, uczestnik akcji społecznych i twórca performance’ów artystycznych. Prace wystawia na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. Bazylea, Londyn, Nowy Jork, Litwa) oraz wykorzystuje w praktyce home stagingowej i przy aranżacji wnętrz biurowych, komercyjnych oraz prywatnych.
Polanowska realizuje wiele projektów komercyjnych na styku sztuki i biznesu, w tym m.in. projekty aranżacji wnętrz przez sztukę oraz ekspozycji malarskich dopasowanych do różnego przeznaczenia i rodzaju nieruchomości. Równolegle zajmuje się home stagingiem i projektowaniem przestrzeni (wnętrza mieszkalne i komercyjne, wystawiennictwem oraz projektowaniem graficznym. Prowadzi także szkolenia z zakresu metamorfoz wnętrz oraz kreacji artystycznych. Uważa, że sztuka to nadanie kształtów rzeczom nierzeczywistym. To także zmieszanie istnienia z nieistnieniem.
Adam Wyżlic
Urodził się w 1972 r. Rysownik, malarz, grafik, fotografik, rzeźbiarz. Absolwent studiów magisterskich Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom w 2017 r. w pracowni fotografii prof. hab. Janusza Połom ("BAD TRIP - ZŁA PODRÓŻ"), aneks do dyplomu w pracowni malarstwa dr Marzeny Huculak ("K13"). Absolwent studiów licencjackich Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - dyplom w 2015 r. w pracowni projektowania komputerowego prof. Piotra Obarka ("POLITYKA").
Organizator wystaw „KIODYGRESY” Międzynarodowy Przegląd Sztuki Współczesnej oraz Międzynarodowy Przegląd Sztuki Nowoczesnej. Twórca postaci serii rysunków „Ludziki” powstałych w 2014 r.
W dorobku artysty kilkanaście wystaw indywidualnych (fotografie, grafiki, plakat, malarstwo, rysunek), m.in.: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Dobre Miasto, Olsztyn, Kudowa Zdrój oraz liczne wystawy zbiorowe. Bierze udział w konkursach, plenerach malarskich i fotograficznych.
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/