Minister Sportu ogłasza otwarty konkurs ofert na dofinansowanie - ze środków pochodzących z budżetu państwa - zadań z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych realizowanych w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2020 roku
W dniu 15 czerwca 2020 r., Minister Sportu podpisał decyzję Nr 32 w sprawie ogłoszenia Programu „Sportowe Wakacje +” w ramach upowszechniania sportu w społeczeństwie poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych.
Kto może złożyć wniosek ?
Organizacje pozarządowe powołane do realizacji w ramach swej podstawowej działalności statutowej zadań w zakresie upowszechniania sportu i kultury fizycznej, tj. związki stowarzyszeń, stowarzyszenia, fundacje.
Na co można uzyskać wsparcie ?
1. Organizacja otwartych, ogólnodostępnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz innych grup społecznych i środowiskowych.
2. Organizacja turniejów sportowych.
3. Organizacja eventów, konkursów i innych wydarzeń sportowych.
4. Organizacja ogólnodostępnych obozów sportowych:
– na poziomie ogólnopolskim,
– na poziomie lokalnym.
Priorytetowo są traktowane działania na rzecz wsparcia lokalnych społeczności poprzez:
1. Tworzenie warunków do regularnej aktywności fizycznej – ogólnodostępne zajęcia sportowe skierowane do różnych adresatów: dzieci i młodzieży, dorosłych, rodzin, kobiet, seniorów.
2. Organizację zajęć klubowych, wyjazdów na zawody różnych grup wiekowych oraz organizacja campów i obozów sportowych.
3. Wspieranie udziału w wydarzeniach sportowych zarówno o charakterze lokalnym jak i ogólnopolskim: turnieje, imprezy sportowe, pikniki, festyny multisportowe i inne wydarzenia.
4. Wspieranie wydarzeń sportowych, promujących aktywność fizyczną, zdrowy tryb życia aktywizujących lokalne społeczności.
5. Wspieranie wydarzeń sportowych związanych z upamiętnieniem ważnych wydarzeń historycznych lub osób, które swoją bohaterską postawą i życiem stanowią wzorce dla kolejnych pokoleń.
6. Wspieranie imprez przeprowadzanych corocznie w przestrzeni społecznej, które z różnych przyczyn nie mają wsparcia ze środków publicznych.
7. Pozostałe zadania związane ze sportem w kontekście historycznym, np. konkursy wiedzy o sportowcach – polskich patriotach, którzy byli mistrzami w sporcie i bohaterami w życiu, konkursy o sportowym życiu polskich postaci historycznych, itp.
Cele konkursu:
– kształtowanie pozytywnych wzorców sportowych w rodzinie;
– tworzenie warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu w społecznościach lokalnych;
– promocja zdrowego trybu życia;
– promowanie wolontariatu sportowego;
– promowanie wypoczynku w Polsce;
– podnoszenie poziomu aktywności fizycznej mieszkańców wsi, zapobieganie marginalizacji i patologiom społecznym;
– rozwijanie poprzez sport aktywnej postawy obywatelskiej;
– promowanie solidarności międzypokoleniowej i aktywizacji społecznej;
– edukacja patriotyczna poprzez sport;
– tworzenie warunków do uprawiania sportu w mikrospołecznościach;
– inicjowanie i stymulowanie aktywności fizycznej wśród osób nieaktywnych sportowo, społecznie i zawodowo, osób defaworyzowanych oraz zagrożonych wykluczeniem.
Realizowane zadania muszą mieć charakter niekomercyjny.
Koszty pośrednie = maks. 10% wysokości kosztów bezpośrednich Ministerstwa Sportu.
Koszty bezpośrednie przeznaczone na sprzęt sportowy niezbędny do realizacji zadania = maks. 10% kosztów bezpośrednich Ministerstwa Sportu.
Koszty bezpośrednie przeznaczone na zakup lub produkcję materiałów promocyjnych, w tym w szczególności: banerów, koszulek, plakatów, gadżetów (bez nagród i ubiorów) = maks. 10 % kosztów bezpośrednich Ministerstwa Sportu.
Koszty niekwalifikowalne:
– remonty biura,
– wyposażenie biura w meble,
– badania i ubezpieczenia pracownicze,
– doszkalanie pracowników,
– odprawy, trzynaste pensje, nagrody, premie,
– fundusz socjalny,
– ryczałty samochodowe.
Termin składania wniosków: 5 lipca 2020
Źródło/więcej informacji na stronie Ministerstwa Sportu
(cki)